Mapa unikátní zážitků - Evropa
Evropa – pestrá směsice kultur. Odtažití seveřané a temperamentní obyvatelé jihu. Krása gotických chrámů versus zdobnost barokních zámků. Nekonečné sibiřské pláně a nekonečně sálů jedné z největších galerií světa – petrohradské Ermitáže. Vydejte se napříč Evropou. Vybíráme pro vás některé z unikátních zážitků.
Navštivte petrohradskou Ermitáž!
V průvodcích obvykle najdete poznámku, že na prohlídku toho nejzákladnějšího v petrohradské Ermitáži by si člověk měl vymezit alespoň čtyři hodiny času. I tak má ale nakonec pocit, že toho spoustu neviděl, a tak není divu, že se sem část turistů v dalších dnech znovu vrací.
Sbírky Ermitáže byly založené v roce 1764 a dnes patří k nejvýznamnějším kulturním odkazům Ruska. Ve třech stovkách výstavních sálů je umístěný jen zlomek z téměř tří milionů předmětů, a pokud byste si chtěli každý z těchto předmětů prohlížet deset sekund, i tak byste si na jejich prohlídku museli vymezit tři roky života!
Díla Leonarda da Vinciho, Rubense nebo třeba Rembrandta jsou umístěna v šesti ohromných budovách (jednou z nich je i Zimní palác) na břehu Něvy v Petrohradě a rozhodně stojí za návštěvu!
Projděte se po Rudém náměstí v Moskvě!
Je symbolem Ruska. Rudé náměstí v Moskvě. Lemují ho slavné Mauzoleum V. I. Lenina, extrémně drahý a luxusní obchodní dům GUM a chrám Vasila Blaženého, který si děti často pletou s kouzelným zámkem Walta Disneyho…
Při návštěvě Mauzolea se rozhodně obrňte trpělivostí. A to nejen kvůli frontě, která tady bývá. Hned u vchodu musíte v úschovně nechat vše, co Rusům přijde podezřelé. Samozřejmě, že za tučný peníz za pohlídání… Cesta kolem nasvíceného Lenina pak trvá jen pár desítek vteřin. Žádné zastavování, žádný hlasitý hovor. Vítejte zpět v 80. letech!
O dost příjemnější je návštěva chrámu Vasila Blaženého. i když i u něj platí, že zvenku vypadá mnohem lépe než uvnitř. Původně bílý chrám se zlatými kopulemi byl v 18. století přebarven na červeno a jeho kopule dodnes hrají všemi barvami. Mimochodem – kopulí je osm a „objímají“ hlavní chrám.
Vyfoťte se s Malou mořskou vílou!
Jde prý o nejfotografovanější sochu planety. Malá mořská víla smutně sleduje vodní hladinu v Kodaňském přístavu už od roku 1913, kdy tu byla instalována. Od té doby musela ustát několik velkých vandalských útoků. Třeba v roce 1964 přišla o hlavu. Jak k tomu došlo, je dodnes záhadou. Naposledy skončila socha bez hlavy v roce 1998.
Autorem sochy je Edvard Eriksen, kterému modelem seděla jeho manželka. Možná jste v Kodani byli v období od dubna do listopadu 2010 a sochu hledali marně. Malá mořská víla byla v té době totiž na výletě v čínské Šanghaji, kde budila pozornost v pavilonu Dánska.
Nechte se okouzlit Tallinnem a jeho kulturním duchem
Tallinn je nejen hlavní město Estonska, ale i Mekka všech milovníků kultury. Ne nadarmo mu pro rok 2011 patřil titul Evropského města kultury. Tallinn leží v ústí finského zálivu a uchvátí i milovníky historie. Jeho Staré město s labyrintem uliček a mohutnými hradbami patří i na seznam světového dědictví UNESCO.
Během návštěvy nevynechejte ani návštěvu Radničního náměstí nebo parku Kadriorg s Kadriosrkým palácem, který nechal vystavět Petr Veliký a dnes v něm přebývá estonský prezident. Jen kousek lodí je to potom do finských Helsinek.
Vykoupejte se v Modré laguně!
Ne, nejde o Modrou lagunu kdesi v Tichomoří, o které vypráví stejnojmenný film. My jsme na Islandu uprostřed lávového pole a nedaleko geotermální elektrárny Svartsengi. A právě horká minerální voda, kterou tato elektrárna vypouští, je základem pro místní světoznámé geotermální koupaliště. Voda v Modré laguně vypadá jako mléko, má teplotu okolo 39 stupňů a obsahuje desítky látek, které z ní dělají místo s blahodárnými léčebnými účinky.
Nedávno bylo toto koupaliště kompletně zrekonstruováno, dnes tu tedy najdete i kompletní zázemí, včetně šaten, restaurací nebo barů. Jedinou nevýhodou jsou spousty turistů, se kterými se musíte o léčivou vodu dělit…